دسته بندی محصولات

مقایسه دوربین دوتایی گلکسی نوت ۸ با آیفون ۷ پلاس

مقایسه دوربین دوتایی گلکسی نوت ۸ با آیفون ۷ پلاس

سرانجام سامسونگ هم با چیزی حدود یک سال تاخیر نسبت به اپل، با معرفی گلکسی نوت ۸ به استفاده از دوربین دوتایی روی آورد. دوربین دوتایی گلکسی نوت ۸ شباهت زیادی به دوربین دوتایی آیفون ۷ پلاس دارد، ولی حداقل از نظر سخت‌افزاری به وضوح نسبت به آن برتر است. با این حال در دنیای امروز که نرم‌افزار بر همه‌چیز حکم‌فرمایی می‌کند، به هیچ وجه نمی‌توان از روی مشخصات فنی صرف به کیفیت دوربین یک گوشی موبایل پی برد. به ویژه در مورد دوربین‌های دوتایی که بخش زیادی از سودمندی آن‌ها به تکنیک‌های «عکاسی محاسباتی» (Computational Photographyy) وابسته است. به همین دلیل ما دست به کار شدیم و مقایسه‌ای را بین دوربین دوتایی گلکسی نوت ۸ و آیفون ۷ پلاس ترتیب دادیم تا ببینیم در عمل کدام‌یک بهتر است.

مقایسه مشخصات فنی دوربین گلکسی نوت ۸ با دوربین آیفون ۷ پلاس

گلکسی نوت ۸ همانند آیفون ۷ پلاس از ترکیب دو دوربین ۱۲ مگاپیکسلی استفاده می‌کند که یکی به لنز واید استاندارد و دیگری به لنز تله‌فتو مجهز شده است. بدین ترتیب گلکسی نوت ۸ هم مثل آیفون ۷ پلاس امکان زوم اپتیکال دو برابر و محو کردن پس‌زمینه‌ی عکس (بوکه) را به شما می‌دهد. البته لنز هر دو دوربین گلکسی نوت ۸ اندکی نسبت به لنزهای دو دوربین آیفون ۷ پلاس وایدتر است. گلکسی نوت ۸ از یک لنز معادل ۲۶ میلی‌متر در کنار یک لنز معادل ۵۲ میلی‌متر استفاده می‌کند، در حالی که این ارقام در آیفون ۷ پلاس به ترتیبت برابر با ۲۸ و ۵۶ میلی‌متر است. بدین ترتیب در واقع با آیفون ۷ پلاس اندکی بیشتر می‌توانید روی سوژه‌ها زوم کنید.

اما در سوی مقابل گلکسی نوت ۸ به لنزهایی با دریچه‌ی دیافراگم بازتر مجهز است. دوربین واید گلکسی نوت ۸ دیافراگم f/1.7 و دوربین تله‌فتوی آن دیافراگم f/2.4 دارد. وقتی این ارقام را با دو دوربین آیفون ۷ پلاس مقایسه کنید که به ترتیب از دیافراگم‌های f/1.8 و f/2.8 استفاده می‌کنند، انتظار می‌رود گلکسی نوت ۸ در نور کم عملکرد بهتری داشته باشد. این انتظار وقتی بیشتر می‌شود که بدانید بر خلاف آیفون ۷ پلاس، که تنها دوربین اصلی آن از لرزشگیر اپتیکال بهره می‌برد، هر دو دوربین گلکسی نوت ۸ به لرزشگیر اپتیکال مجهز شده است.

مقایسه عملی

حال که اندکی در مورد مشخصات فنی دوربین‌های این دو گوشی اطلاعات کسب کردیم، وقت آن رسیده که تمام این حرف‌ها را به کنار بگذاریم و وارد مقایسه‌ی عملی شویم. پیش از ادامه پیشنهاد می‌کنیم ابتدا به نکات زیر توجه کنید.

نکته ۱: تمام عکس‌ها در حالت تمام خودکار گرفته شده است.

نکته ۲: آیفون ۷ پلاس به نسخه‌ی گلد مستر iOS 11 مجهز بوده است.

نکته ۳: برای دیدن عکس‌ها در اندازه‌ی اصلی روی آن‌ها کلیک کنید.

پیش از پرداختن به عکاسی پرتره و استفاده از قابلیت بوکه‌ی دوربین دوتایی این گوشی‌ها، برای این که بتوانیم قابلیت زوم دو برابر و عملکرد هر دو دوربین آن‌ها را با هم مقایسه کنیم، از یک منظره‌ی ثابت با هر دو دوربین هر دو گوشی عکاسی کردیم. در تصاویر پایین می‌توانید عکس‌هایی را که با دوربین واید دو گوشی گرفته شده است ببینید. شارپنس عکس گرفته شده با دوربین نوت ۸، به ویژه در کناره‌های تصویر، اندکی بهتر است. در سوی مقابل عکس گرفته شده با آیفون ۷ پلاس، کنتراست بهتری دارد. در مجموع هر دو گوشی عکس‌های بسیار خوبی ثبت کرده‌اند.

درباره نویسنده

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

error: Content is protected !!